21 Maj

Kleszcze – takie małe, a takie groźne…

Kleszcze to wyjątkowo groźne insekty. Atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta, a choroby przez nie przenoszone mogą okazać się śmiertelne. Warto pamiętać, że kleszcze nie mieszkają tylko w głębi lasu - głównie możemy je spotkać na łąkach, w wysokich trawach, na krzewach, a więc podczas każdego spaceru na świeżym powietrzu.

Ocieplenie klimatu, zwłaszcza łagodne zimy, spowodowało, że kleszczowy sezon zaczyna się już w marcu i trwa do listopada, z małą przerwą na gorące miesiące letnie. Za szczyty aktywności rocznej uważa się: maj-czerwiec orazwrzesień-październik. W ciągu dnia szczyt porannej aktywności trwa od pierwszej rosy do południa, a wieczorny od godziny 16 do zmroku.
 

Jak najlepiej uchronić się przed kleszczami?

  • gdy wybieramy się do lasu, na pole, na łąki pamiętajmy o odpowiednim ubiorze (koszula z długimi rękawami, długie spodnie i zakryte buty),
  • sprawdzanie naszego ciałapo każdym spacerze w parku, lesie (szczególnie okolice pachwin, skóra głowy, włosy, za uchem, pod biustem, pod kolanami),
  • dokładne sprawdzanie ciała/sierści naszych pupilioraz niepozwalanie im na przebywanie w naszych pościelach (!!!), 
  • stosowanie środków odstraszających kleszcze,
  • unikanie chodzenia w wysokiej trawie i krzakach,
  • niesiadanie na zwalonych pniach drzewnych,

 

Co zrobić, gdy zauważymy kleszcza na naszej skórze? Jak go bezpiecznie usunąć?

Najlepiej, aby kleszcza usunął lekarz. Możemy zrobić te jednak sami w domu, chwytając kleszcza jak najbliżej skóry dobrą pęsetą lub specjalnym urządzeniemdo usuwania kleszczy (dostępny w aptece) i usunąć go zdecydowanym, pionowym ruchem (nie wykręcać!).

Pamiętajmy jednak, aby NICZYM NIE SMAROWAĆ PAJĘCZAKA. Polewanie go tłuszczem, środkiem na owady czy alkoholem może tylko spowodować, że przestraszony insekt uwolni toksyny do naszego krwiobiegu, zwiększając tym samym ryzyko zakażenia.
 

Dlaczego są one takie groźne?

Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób –boreliozę, odkleszczowe zapalenie opon mózgowych,  wirusowe zapalenie płuc, babeszjozę, tularemię, riketsję.

 

Borelioza

Pierwszym objawem boreliozy jest najczęściej rumień wędrujący, pojawiający się w miejscu, w którym kleszcz wczepił się w ciało. Pojawia się on od 1 do 3 tygodni po ugryzieniu, po miesiącu zanika samoistnie. Bywa jednak, że ten charakterystyczny objaw boreliozy nie pojawia się (pojawia się jedynie u około 30% osób zarażonych), a u pacjenta zaczynają się problemy ze stawami, mięśniami, wzrokiem, układem krążenia, pamięcią i koncentracją.

Poza tym borelioza wywołuje symptomy podobne do grypy, razem zdrętwieniem kończyn i języka, przewlekłym bólem stawów oraz wysypką skórną i stanami depresyjnymi. A więc są to objawy mało charakterystyczne, co opóźnia postawienie trafnej diagnozy.

Badanie w kierunku boreliozy powinno być tak naprawdę wykonane za każdym razem po ukąszeniu przez kleszcza. Jest to bardzo ważne, ponieważ im wcześniej wykryta zaostanie choroba tym większa szansa na wyleczenie. Niebezpieczeństwo rozwoju boreliozy w ciągu dwóch pierwszych dni jest nieduże, jednak potem zaczyna wzrastać z każdą kolejną godziną.

 

Co po usunięciu kleszcza powinno nas zaniepokoić?

Po usunięciu kleszcza należy bacznie obserwować miejsce, gdzie bytował oraz własne ciało.

Jeśli dostrzeżemy objawy takie, jak wysypka, gorączka, dreszcze i ból głowy, rumień wokół miejsca po ugryzieniu, to konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska i podjęcie leczenia.

Twój komentarz




Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ