30 Maj

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

 

 

Najważniejsze - rodzice też muszą jeść warzywa.Nie można wymagać tego od dzieci jeśli rodzice tego nie robią.

 

Jak najczęściej zapraszaj dziecko do wspólnego gotowania - pozwól wybrać mu potrawę, którą wspólnie przygotujecie.

 

Rób z dzieckiem ciekawe wzory, buźki z warzyw np. na kanapkach.

 

Zabieraj dziecko na zakupy, by samo mogło wybrać produkty na zupę/sałatkę/surówkę, którą później wspólnie przyrządzicie.

 

Pozwól dziecku na poznanie produktu wszystkimi zmysłami- smakiem, węchiem, dotykiem. Pokaż mu możliwości wykorzystania danego produktu, np. marchewka - surówka, sałatka, ale także ciasto marchewkowe.

 

Przemycaj warzywa do dań najbardziej akceptowanych przez dziecko, np. do pizzy dodaj rukolę, świeżego pomidora, cukinię, itp.

 

Zrób frytki/talarki z warzyw, np. z buraka, cukini, marchewki (warzywa kroimi w cienkie plastry, skrapiamy oliwą i posypujemy ziołami - zapiekamy). Frytki warzywne podajemy np. z dipem jogurtowo-koperkowym.

 

Stwórz miniogródekw domu, np. na parapecie. Dzieci uwielbiają uprawiać warzywa, dbać o nie i obserwować jak rosną.

 

Komponując posiłki pamiętaj, że dzieci lubią proste daniaz naturalnych produktów. Nowy produkt zawsze należy wprowadzać stopniowo, zaczynając od małej ilości.Na początku skup się na warzywach lubianych przez dziecko, serwując je w różnych kompozycjach.

 

Zadbaj o estetykę i sposób podania posiłku. Podawaj warzywa do każdego posiłkubez względu na to, czy dziecko je warzywa czy ich nie je. Niech to będzie normalny, integralny element każdego posiłku (!!!).

 

Dzieci lubiązupy o jednolitej konsystencji, dlatego warto włączyć do diety zupy krem.


Obierz, pokrój warzywa (np. marchewki, ogórki, cukinię w słupki) i podstawiaj dzieckujako przekąskę. 

 

Drodzy Rodzice z jedzeniem warzyw jest jak z wychowaniem dzieci - potrzeba wytrwałości, konsekwencji i wytrwałości.A zdecydowanie warto włączyć warzywa do codziennego jadłospisu, ze względu na bogactwo ich składników odżywczych.

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ