mgr Katarzyna Oskroba-Buńko
15 Czerw

Dieta a problemy skórne

   

Nasza skóra jest odbiciem naszego ogólnego stanu zdrowia, dlatego rozświetlona, piękna skóra często wynika nie tylko z właściwej pielęgnacji i nawilżenia, ale głównie z odpowiednio zbilansowanej diety i zdrowego organizmu. Zły stan skóry jest to również bardzo często efekt zaburzeń hormonalnych. 

 

 

 

Najczęstsze przyczyny złego stanu skóry, w tym trądziku: 


- zaburzenia gospodarki hormonalnejpowodują min. nadmierne wydzielanie sebum wywołane stymulacją gruczołów łojowych za pośrednictwem nadmiaru androgenów. Jednakże niski poziom progesteronu również niekorzystnie wpływa na stan naszej skóry 
- zaburzona mikroflora bakteryjna -odpowiedni stan jelit jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania, w przeciwnym razie składniki odżywcze nie są przyswajane, a ich niedobory będą powodowały pogorszenie stanu skóry
- stres zakłóca barierę przeciwbakteryjną skóry i zwiększa nasilenie zakażeń skórnych 
- brak odpowiedniej ilości snu - optymalny czas na sen to 7-8 godzin. Ograniczenie snu może powodować pogorszenie funkcjonowania układu hormonalnego oraz odpornościowego.
-dieta prozapalna - bogata w cukry proste, utwardzone tłuszcze trans, ale również w nabiał oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym (produkty przetworzone). Problemem jest również nieodpowiednie nawodnienie.
- predyspozycje genetyczne

 

 

Ale zajmijmy się kwestią żywienia, 
czyli co możemy zrobić, aby cieszyć się zdrową, piękną i młodo wyglądającą skórą od strony DIETY? 

 

OGRANICZYĆ CUKIER - już tłumaczę dlaczego...
Przyczyną pogorszenia wyglądu cery pod wpływem diety wysokocukrowej jest glikacja. Cząsteczki cukru przenikają do białek (zwłaszcza kolagenu i elastyny, czyli podstawowych budulców skóry) i wówczas skóra traci swoją elastyczność, jędrność - słowem zaczyna się marszczyć.

 

WPROWADZIĆ DIETĘ Z NISKIM INDEKSEM GLIKEMICZNYM (taką jak przy cukrzycy)
Dieta z niskim indeksem i ładunkiem glikemicznym ma na celu poprawę gospodarki cukrowo-insulinowej. Dieta oparta na produktach o wysokim indeksie glikemicznym prowadzi do hiperinsulinemii, a podwyższone poziomy insuliny pobudzają wydzielanie androgenów i powodują zwiększoną produkcję łoju, który odgrywa podstawową rolę w patogenezie trądziku pospolitego.

 

ZADBAĆ O ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ W DIECIE KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OMEGA -3
Jak to zrobić? Należy włączyć do swojej diety tłuste ryby i owoce morza (2 razy w tyg), siemię lniane, orzechy włoskie. Pestki dyni, słonecznika należy spożywać w umiarkowanych ilościach ze względu na przewagę kwasów omega-6. Ponadto należy wyeliminować oleje roślinne takie jak olej słonecznikowy, sojowy, kukurydziany, natomiast wprowadzić w to miejsce olej lniany (w ciemnej butelce), olej z ogórecznika, czarnuszki, czy  z wiesiołka.

 

OSOBY ZMAGAJĄCE SIĘ Z TRĄDZIKIEM POWINNY OGRANICZYĆ NABIAŁ
Wpływ mleka na trądzik może być wywołany występowaniem w mleku hormonów m.in. estrogenów lub czynników wpływających na endogenne hormony w organizmie. Mleko zawiera hormony stymulujące wzrost, w tym IGF-1 i dihydrotestosteron (DHT), które zwiększają poziom androgenów a jak pisałam wyżej nadmiar androgenów przyczynia się do powstania trądziku. 

 

ZADBAĆ O ODPOWIEDNIE NAWODNIENIE
Większość naszego społeczeństwa jest przewlekle odwodniona, ale zazwyczaj nie odczuwa nawet pragnienia (przypominam: pragnienie odczuwamy dopiero, gdy jesteśmy już w 2% odwodnieni). Nawodnienie jest tak WAŻNE dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, układu limfatycznego i układu krążenia oraz pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu.

 

ZADBAĆ O ANTYOKSYDANTY W DIECIE
co to antyoksydanty? - m.in. witamina A, C, E, selen, beta-karoten, które zwalczają wolne rodniki, a więc w aspekcie skóry poprawiają jej ogólny i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Gdzie je znaleźć? - warzywa, owoce, orzechy, oleje roślinne.

 

UŻYWAĆ PRZYPRAW PRZECIWZAPALNYCH
antyzapalne przyprawy i zioła – kurkuma, imbir, cynamon, rozmaryn, bazylia, oregano, tymianek, ostropest.

 

DIETA ELIMINACYJNA 
w przypadku osób, u których w testach wychodzą wszelkie nietoleracje. Ważne, aby dieta elimacyjna była ułożona przy pomocy dietetyka, gdyż zawsze eliminowany produkt należy zastąpić innym, by nie doprowadzić do niedoborów.

 

ODPOWIEDNIA ILOŚĆ CYNKU W DIECIE
Istnieje silna korelacja między stężeniem cynku a w surowicy a nasileniem zmian trądzikowych. Aby sprawdzić poziom cynku, najlepiej zbadać poziom fosfatazy alkalicznej w surowicy krwi. Najlepsze źródła cynku w diecie: wątroba, pestki dyni, ciemne kakao, kasze, fasola, migdały, płatki owsiane.

Wprowadzając powyższe zasady do codziennego jadłospisu zapewniam, że pierwsze efekty można zobaczyć już po tygodniu. 

Twój komentarz




POKAŻ