mgr Katarzyna Oskroba-Buńko
10 List

Żywienie w autyzmie

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to grupa coraz częściej diagnozowanych zaburzeń rozwojowych.

Dzieci autystyczne majątrudności z mową, kontaktami społecznymi oraz stwierdza się u nich deficyty poznawcze, szczególnie w sferze wyobraźni.

Niestety nie ma leku na autyzm, jedyną skuteczną interwencją jest terapia psychologiczna.

Choć nie ma jednoznacznych danych naukowych, co do konkretnych zaleceń dietetycznych u dzieci ze spektrum autyzmu (ASD) to z własnego doświadczenia i obserwacji rodziców można wysunąć pewne wnioski.

 

U dzieci z autyzmem znacznie częściej niż u dzieci zdrowych występują różnego rodzaju dolegliwości przewodu pokarmowego: biegunki, zaparcia, przewlekłe bóle brzucha, wzdęcia, wymioty.

 

Najpopularniejszą i najczęściej stosowaną dietą u dzieci z ASD jest dieta bezglutenowa i bezkazeinowa.
W kilku badaniach naukowych stwierdzono, że wykluczenie glutenu (pszenica, żyto, jęczmień) oraz kazeiny(produkty mleczne) eliminuje lub znacząco zmniejsza biegunki, zaparcia i bóle brzucha.

W niektórych pracach zaobserwowano nawet, że dzieci, u których wdrożono taki model żywienia, funkcjonują lepiej pod względem psychospołecznym(kontakt wzrokowy, poprawa funkcji społecznych i poznawczych).

 

Tę obserwację potwierdzali mi również rodzice dzieci, z którymi pracowałam. Choć nie ma się co dziwić, że jak ustają dolegliwości przewodu pokarmowego to od razu lepiej się funkcjonuje w różnych obszarach.

 

Uwaga: przed wprowadzeniem diety bezglutenowej powinno się wykluczyć najpierw celiakię.

 

Oprócz eliminacji glutenu i kazeiny warto wspomnieć, że z diety należy wykluczyć/znacznie ograniczyć również cukier i produkty przetworzone.

 

Czyli podsumowując zasady diety w autyzmie: „3x BEZ”

  1. Bez glutenu
  2. Bez kazeiny
  3. Bez cukru

 

Obok diety ważne jest również, by zadbać o odpowiednią jakośćMIKROBIOTY JELITOWEJ

W badaniach zauważono, że u dzieci z ASD mikrobiota zawiera więcej bakterii patogennych (Clostridium, Bacteroides) a mniej flory probiotycznej (Bifidobacteria, Lactobacillus). Stąd zasadne jest równieżrozważenie terapii probiotycznej.

Twój komentarz




POKAŻ